Öğrencilerin Tarihle Buluşma Gezileri Tamamlandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere yönelik kentin tarihiyle buluşma ve kültürel mirasın korunması bilincinin yaratılması amacıyla başlattığı geziler sona erdi.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı...

Öğrencilerin Tarihle Buluşma Gezileri Tamamlandı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere yönelik kentin tarihiyle buluşma ve kültürel mirasın korunması bilincinin yaratılması amacıyla başlattığı geziler sona erdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın birlikte organize ettiği geleneksel geziler bu yıl 10 okulla tamamlandı. Gençlerin kentin tarihine ilişkin bilgilendirilmesi amacıyla başlatılan gezilerde toplamda bu yıl 460 öğrenci faydalandı. Öğrenciler, öğretmen ve idarecileri eşliğinde Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüslerle okullarından alınarak gezinin ilk durağı olan Ongözlü Köprü’ye getirildi. Öğrencilere sanat tarihçi Kadri Avcı, antropolog Melike Dara Günel ve profesyonel turist rehberi Metin Özçelik’in mihmandarlığıyla Keçi Burcu, Dört Ayaklı Minare, Surp Giragos Kilisesi, Mor Petyun Kilisesi, Hasanpaşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ahmed Arif Müzesi, Ulu Cami’yi dolaştırılarak tarihi geçmişi hakkında bilgi verildi. Gezinin en keyifli son durağı ise Dengbej Evi oldu. Öğrenciler burada öğle yemeklerini yedikten sonra dengbejlerle birlikte söyledikleri şarkılarla halay çekti.

Gezinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret eden öğrenciler yapılan uygulamadan memnun kaldıklarını belirtti. Öğrenciler gezi hakkında yazdıkları mektuplarda ise birçoğu tarihi yerleri ilk kez gördüğünü ve unutulmaz bir gün yaşadıklarını belirterek, özellikle Baydemir’e bu fırsatı kendilerine tanıdıkları için teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2013, 00:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER