Polis - Halk El Ele

İl Emniyet Müdürü Böğürcü: "Son günlerde özellikle basın yayın organlarında emniyet müdürlüğümüze yönelik oluşturulmaya çalışılan uyuşturucuyla mücadele edilmediği algısı doğru değildir"

Polis - Halk El Ele

  "Diyarbakır'da Polis-Halk Uyuşturucuyla Mücadelede El Ele Projesi", kamuoyuna tanıtıldı.
İl Emniyet Müdürlüğünce Şeyh Sait Maydanı'nda kurulan tanıtım platformuna çok sayıda polis ile vatandaşın yanı sıra terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için meydanda oturma eylemi yapan aileler de katıldı. Programa katılan İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, bir süre oturma eylemi yapan ailelerle sohbet etti.
Böğürcü, bazı basın yayın organlarında çıkan 'terör örgütü Diyarbakır'da uyuşturucu operasyonu yaptı' haberlerine tepki gösterdi.
Böğürcü, Diyarbakırlıları uyuşturucuyla mücadelede iş birliğine davet ederek, "Son günlerde özellikle basın yayın organlarında emniyet müdürlüğümüze yönelik oluşturulmaya çalışılan uyuşturucuyla mücadele edilmediği algısı doğru değildir" dedi.
Kentin, uyuşturucu ve suç örgütleriyle gündeme gelmemesi için yaptıkları operasyonların medyada paylaşılmasına hassasiyet gösterdiklerini kaydeden Böğürcü, "Çalışmalarımızı özellikle basınla paylaşmadık. Niye? 'Diyarbakır'ın adı çıkmasın' diye" şeklinde konuştu.
Başlattıkları projeyle gençleri tehdit eden uyuşturucuyla mücadelede toplumsal farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Böğürcü, şöyle konuştu:
"Diğer gelişmiş ülkelerin polis teşkilatlarında olduğu gibi suçun meydana gelmeden önlenmesi temel prensibimizdir. Bunun için de toplumun desteği çok önemlidir. Özelikle gençlerimizi tehdit eden uyuşturucu gibi narkotik suçlarla mücadelede bu desteğin gerekliliği daha fazladır. Bunun için de 'Diyarbakır'da polis halk uyuşturucuyla mücadelede el ele' diyoruz. Halkımızla 'uyuşturucuya hayır' diyoruz. Gençlerimizle uyuşturucuyla mücadele ediyoruz."
"Yasa dışı birtakım örgütler ve menfaat şebekeleri şehrimizin hak ettiği imaja zarar veriyor" diyen Böğürcü, "Buna rağmen önemli bir marka Diyarbakır'ın, toplumumuzun bütünleşmesiyle bu imajın kırılacağını ifade ediyoruz" ifadesini kullandı.

"Diyarbakır'da bonzai yok"

Böğürcü, Diyarbakır'da bonzai satışı olmadığını, daha çok esrar kullanıldığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Diyarbakır gençliğini uyuşturucudan kurtarmaya kararlıyız. Bunun için Diyarbakırlıların desteğine ihtiyaç var. Bu konuda kimin ne yakınması, ne mağduriyeti var ise kimin yakını, çocuğu varsa bizimle paylaşmaya davet ediyoruz. El birliğiyle bunu yapalım. Bu çalışmayı valimiz ve belediye başkanıyla da görüştük. Aynı davetimizi burada yeniliyoruz. Diyarbakır için herkesle el birliğine hazırız. Destek bekliyoruz. Durmak yok, yola devam."
İlk 6 aydaki operasyonlar
Böğürcü, bu yılın ilk 6 ayındaki operasyonlarla ilgili bilgi vererek, 11 ton 628 kilogram esrar, 6 bin 367 ecstasy, 845 bin 697 gümrük kaçağı sigara ele geçirildiğini söyledi.
Düzenlenen 680 operasyonda bin 20 kişi hakkında uyuşturucu suçlarından işlem yapıldığına dikkati çeken Böğürcü, "3 bin 38 aranan ile 5 bin 196 yakalama kararı olan kişi yakalandı. Geçen yıl ülke genelindeki esrarın yaklaşık yüzde 40'ı Diyarbakır'da ele geçirildi. Geçen yıl eğitim ve öğretim döneminde madde bağımlılığı konusunda 30 konferans düzenlendi, bu sayede 2 bin kişiye ulaştık" değerlendirmesinde bulundu.
Böğürcü, şubattan bu yana yapılan operasyonlarda da 280 silah ele geçirildiğini sözlerine ekledi.
Tanıtımda, bir gazeteci tarafından saklanan uyuşturucuyu bulmak için narkotik köpeği "Max" ile şov düzenlendi. Max'ın kısa sürede uyuşturucuyu bulması, katılımcılar tarafından alkışlandı.
Tanıtımın ardından Sur ilçesine dağılan polis ekipleri, uyuşturucuyla mücadele için hazırlanan broşürleri vatandaşlara dağıttı. Emniyet mensupları, uyuşturucuyla mücadelede yapılması gerekenler konusunda vatandaşları bilgilendirdi.
İlçe sakinlerinden Sabahattin Aydın, bu tür uygulamaların sürekli yapılması gerektiğini belirterek, polise yardımcı olacaklarını söyledi.

Öte yandan, kentte gün boyu uygulama yapan ekiplerin, Diyarbakır-Mardin karayolunda bir araçta 100 kilogram esrarla bir tabanca ele geçirdiği belirtildi.

DİYARBAKIR SÖZ GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2014, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER