Bakan açıkladı! 3.3 milyon gencin prim borçları silinecek

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 25 yaşına kadar olan gençlerin genel sağlık sigortası kapsamındaki sigorta prim borçlarını sileceklerini söyledi.

Bakan açıkladı! 3.3 milyon gencin prim borçları silinecek
 Bakan Elvan, Mersin ziyareti kapsamında, Erdemli ilçesindeki öğretmenevinde muhtarlarla yaptığı toplantıda gençlere müjde verdi. 

Konuşmasında ilk olarak emekli olup da çalışanların sigorta primi kesintileriyle ilgili düzenlemenin yapıldığına değinen Elvan, "Emekli olan ve çalışan vatandaşlarımızın yüzde 15 olan sigorta primi kesintisini daha önce yüzde 10'a düşürmüştük . 'Bunu tamamıyla kaldıracağız' dedik. 'Emekli olup da çalışan vatandaşlarımızdan sigorta primi kesintisi yapılmayacak' dedik. Bununla ilgili düzenlemeyi yaptık. Kesintiyi de tamamen kaldırdık"dedi.

SİGORTA PRİM BORÇLARI SİLİNİYOR

Kendi işini kurmak isteyen gençlere destek olacaklarını anlatan Elvan,"Gençlerimizin sigorta prim borçları vardı. Bir çok gencimiz bunu ödeyemiyordu. 25 yaşına kadar olan gençlerimizin genel sağlık sigortası kapsamındaki sigorta prim borçlarını siliyoruz. Bununla ilgili yasa teklifimizi TBMM'ye sunmuştuk.

3 MİLYON GENÇ YARARLANACAK

2 gün önce Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. İnşallah Meclis Genel Kurulundan da geçecek ve gençlerimizin genel sağlık sigortası primi borçlarını sileceğiz ki 3 milyon 300 bin gencimiz bundan yararlanacak ve toplam 3,6 milyar liralık devletin alacağından, tahsilatından vazgeçmiş oluyoruz. Dolayısıyla özellikle gençlerimizin bu alandaki borçlarını siliyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2016, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER