Ensarioğlu: PKK polisi öldürüp cesedini yaktı

AK Parti'li Galip Ensarioğlu Şırnak'ta öldürülen PKK'lının yerde sürüklenmesine tepki gösterdi. Ensarioğlu PKK'nın vahşetine öyle bir örnek verdi ki...

Ensarioğlu: PKK polisi öldürüp cesedini yaktı
 AK Parti'li Galip Ensarioğlu Şırnak'ta etkisiz hale getirilen terör örgütü mensubunun cesedinin sürüklenmesine ilişkin "kabul edilebilir ve affedilebilir bir şey değil" deyip PKK'lıların geçen hafta Silvan'da roketatarlarla öldürdükleri polisi daha sonra benzin döküp yaktıklarını açıkladı.


AK Parti MKYK üyesi ve Diyarbakır Milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, Şırnak'ta çatışmada öldürülen Hacı Birlik'in cesedinin polis aracına bağlanarak sürüklenmesinin kabul edilebilir ve affedilebilir bir şey olmadığını söyledi. Ensarioğlu, "Soruşturma başlatıldı, bunların takipçisiyiz. Hiçbir şekilde müsamaha edilemez. Çünkü, bundan en büyük zararı da bugün iktidarda olan AK Parti görecektir. Buna müsaade etmeyiz" dedi.

ŞIRNAK'TAKİ GÖRÜNTÜ KABUL EDİLEMEZ

Diyarbakır'da seçim çalışmalarını yürüten Ak Parti MKYK üyesi ve Diyarbakır 1'inci sıra Milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, gazetecilerin Gündem ile ilgili sorularını yanıtladı. Şırnak'ta polise roket atarken öldürüldüğü iddia edilen ve daha sonra cesedi polis aracına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik ile ilgili yayınlanan görüntü ile ilgili soru üzerine Ensarioğlu, "Şırnak'taki görüntü kabul edilebilir ve affedilebilir bir şey değil. Ölen şahıs kim olursa olsun, ölünün bedeni üzerinde asla bu yapılamaz ve kabul edilemez''.

GÖRÜNTÜLER POLİS ARACININ İÇİNDEN ÇEKİLMİŞ

Ben görüntüleri izledim, görüntüler polis aracının içinden çekilmiş ve çeken yaymış. Yani bunu yapan çekmiş ve çektikten sonrada yaymış bu algı operasyonudur. Sayın Başbakan en sert şekilde eleştirdi ve soruşturma başlatıldı. Gereken neyse yapılır. Yani bu yanlışı yapanın gerek kasıtlı gerek kasıtsız hangi amaçla yapılırsa yapılsın gereği yapılır. Soruşturma başlatıldı. Ancak, yani burada sadece tuzaklanmış olabileceğine dair ölen kişinin, PKK'lının bir kaç metre sürüklenmesi ve o tuzağın ortaya çıkarılması bahanesiyle aracın arkasına bağlanıp, çekilip görüntülerinin yayınlanması hiç bir şekilde kabul edilebilir değil, manidardır ve gerekende yapılması gerekir" dedi.

20130702f0f12f12c66c610265d2f04e3857c9ca.jpg

"ROKETLE ÖLDÜRDÜKLERİ POLİSİ BENZİN DÖKEREK YAKTILAR"


Galip Ensarioğlu, Şırnak'taki görüntünün seçimlere 25 gün kala Ak Parti'yi hedefe koyup bunun siyasetinin yapılmasını da asla kabul etmeyeceklerini ifade ederek, "Onu derseniz geçen hafta Silvan'da kepçenin içerisinde Diyarbakır Çermik'li polisi roketatar ile öldürenler daha sonra benzin döküp defalarca yaktılar ve Çermik'li hemşerimiz bir avuç küle dönüştü.

BU GÖRÜNTÜLER ELİMİZDE, YAYINLAMAYIZ

''Ölmüştü roketle ölmüştü, çekim yapılıyordu bu çekimler elimizde bunu yayınlayamayız. Defalarca benzin görütülüp üzerine dökülüyor ve tekrar tekrar yakılıyor. Yani kalkıp kim kime insanlık dersi verecek. Her türlüsünü reddediyor ve lanetliyoruz. Gerek Varto'da öldürülen PKK'lının çıplak bedeninin teşhir edilmesi, gerekse Şırnak'ta öldürülen şahsın iple çekilmesi kabul edilebilir değil, hepsi hakkında soruşturma başlatıldı, bunların takipçisiyiz. Hiç bir şekilde müsamaha edilemez. Çünkü, bundan en büyük zararı da bugün iktidarda olan parti Ak Parti görecektir. Buna müsade etmeyiz" diye konuştu.

"VATANDAŞIN BAŞINA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLUSU KARARI VERENLER OLACAKTIR"

YSK'nın sandık birleştirilmesi kararını da değerlendiren Ensarioğlu, sandıklar ile ilgili teklifin Kaymakamlıklar tarafından yapıldığını ve kabul ile ret kararlarının yine ilçe seçim kurulundaki hakimler tarafından verildiğini hatırlattı. YSK'nın birleştirilme kararlarını kabul etmediğini söyleyen Ensarioğlu, "Burası hukuk devletidir, bunlara saygı duyarız, yeter ki, yargıçlar kararlarını verirken, hissi ve siyasi davranmasınlar. Eğer siyasi davranmışlarsa kötü. Çünkü, yarın sıkıntılı bölgelerde eğer oylarını kullanırken vatandaşın başına bir şey gelirse bunun sorumlusu o kararı verenler olacak. Vatandaş gelip özgürce oyunu kullanacak, iradesi sandığa yansıyacak ama sandık başında ne olur orasını bilemeyiz" dedi.

"BU İNSANLAR ANLAMSIZ BİR KAVGANIN KURBANIDIR"

Ensarioğlu, seçim öncesi çatışmalı ortamın bitmesi için bir ateşkes veya eylemsizlik ihtimalinin olup olmadığı ve çözüm süreci konusundaki soru üzerine şunları söyledi:

"Ak Parti, hem sivil, demokratik çoğulcu ve eşitlikçi bir Anayasa vaadinde bulundu bu seçimde, hem de çözüm süreci Ak Parti var olduğu sürece var olacağını iddia etti. Bu bizim çözüm süreci konusundaki kararlılığımızdır. Başkaları gibi, 'bitti, bitiyor, bitirdik' demedik. Eylemsizliği de bozan bellidir. Savaşı, ölümü, kavgayı başlatan bellidir. Burada yeni başlayan bir eylemsizliğin başlaması, bu sürdürülebilir bir durum değil. 

BU İNSANLAR BOŞ YERE ÖLÜYOR

Çünkü, bu insanlar anlamsız bir kavganın kurbanıdır. Boş yere bin küsür insan boş yere öldü ve boş yere ölüyor şu anda. Hiç bir amacı yok, Bu ölümleri hiç kimse bu halka anlatamaz. Bu Kürt'ün ve Türk'ün kavgası değil. Bu Türkiye'de yaşayan hiç kimsenin kavgası ve savaşı değil. Bu insanlar boş yere ölüyor, bunun sürdürülebilmesi mümkün değil, mutlaka seçimden sonra makul bir çözüm bulunacaktır. Ama eylemsizlik kararı verip te eyleme hazırlanma şeklinde de hoş görülemez. 

45300.jpg

BİRİLERİ SAVAŞA HAZIRLANIYORMUŞ

Yani 2 yıldır çözüm süreci varken bizler barışı inşa etmeye çalışırken, birileri savaşa hazırlanıyormuş. Bombaları yollarının altına 1 yıl önce 2 yıl önce döşeyerek ağır silahları şehirlere doldurarak, örgütlenerek savaşın hazırlığını yapmışlar. Ağzından barış düşmeyenler meğer savaşın hazırlığını yapmış. Demokrasi, demokrasi diyenler yüzde 97 oy aldıkları Lice'de yüzde 3'e tahammül edememişler. Bize oy veren o yüzde 3'e de köy köy gezip ceza kesmişler. Bize selam verenlere ceza kesmişler. Yüzde 82 oy aldıkları Cizre'yi yaşanmaz hale getirmişler. Yani kusura bakmasın kimse 1 Kasım'da da bunun cevabı verilir."

"TÜRKİYE, ROJAVA'NIN KURTULMASINA VESİLE OLMUŞTUR"

Ak Partili Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın PYD'yi törer örgütü olarak gördüğünü açıklaması ile ilgili değerlendirme yaparken, "Türkiye, Rojava'da IŞİD ile savaşan bin 600 PYD'linin tedavisini yapmıştır. 3 bin 200 kamyon gıda yardımı yapmıştır Rojava'ya savaş sürerken ve daha sonra Peşmerge ve ÖSO'nun ağır silahlarla Rojava'ya geçişini sağlamıştır ve Rojavayı özgürleştirmiştir. Türkiye Rojava'nın kurtulmasını vesile olmuştur. Ama yaratılan algı tam tersi. Şimdi bile Dicle Üniversitesinde yatan yaralı Rojava'lılar var, bütün hastanelerde var. 

SURİYE SURİYELİLERİN SAVAŞI OLMAKTAN ÇIKTI

Türkiye'nin yaptığı budur. Ama, eğer siz bugün burada devam eden savaşın parçası haline getirirseniz ve oradan savaşı buraya taşıyarak çözümü barışı inşa etmek yerine bu işe vesile kılarsanız tabi ki değerlendirmeler farklı olur. Ama Suriye'de bugün bütün dünyanın emperyalist güçleri ve bu güç blokunun üyeleri savaşıyor. Suriye'de artık Suriye halkının savaşı olmaktan çıkmış bu savaş artık"diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2015, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
1