Diyarbakır'da anneler yeni bir karar aldı

Lice'de iki kişinin öldüğü olaylar nedeniyle eylemlerine bir gün ara veren anneler, yarından itibaren açlık grevine başlıyor

Diyarbakır'da anneler yeni bir karar aldı
 Diyarbakır'da, çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen aileler, Lice'de 2 kişinin hayatını kaybettiği olaylar nedeniyle eylemlerine bir gün ara verdi. Aileler, yarından itibaren açlık grevine başlama kararı aldı.


Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen aileler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki orta refüjde düzenledikleri oturma eylemine Lice'de çıkan olaylar nedeniyle bir gün ara verdiklerini bildirdi.

Lice'de kalekol yapıldığı gerekçesiyle eylem yapan gruba asker müdahale etmiş, çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 1'i asker 2 kişi de yaralanmıştı.

Kentteki bir otelde kalan aileler, oturma eylemi yaptıkları yerde yarından itibaren 2 günlük açlık grevine başlayacaklarını kaydetti.

Van'dan gelen ve 16 yaşındaki oğlu Efekan Toklar için oturma eylemine katılan Süreyya Toklar, 3 aydır kayıp olan oğlunun bulunması için eyleme katıldığını belirterek, bugün eylemlerine ara verdiklerini söyledi.

AÇLIK GREVİNDEN SONRA ÖLÜM ORUCU

Ailelerle bir araya gelerek açlık grevine başlama kararı aldıklarını dile getiren Toklar, "Hepimizin ortak kararıyla yarın açlık grevine başlayacağız. Açlık grevimiz 2 gün sürecek. Eğer taleplerimiz yerine getirilmezse, çocuklarımızı bize geri vermezlerse, ölüm orucuna başlayacağız" diye konuştu.

Hiçbir siyasi partiye mensup olmadıklarını, kendileri üzerinden siyaset yapılmasını istemediklerini anlatan Toklar, şöyle dedi:

"Yetkililere sesleniyoruz evlatlarımızı bize geri versinler. Kimin elinden ne geliyorsa onu yapsın. Biz siyasetten anlamıyoruz, bizim işimiz siyaset değil ve hiçbir siyasi partiye mensup değiliz. Kimse bizim üzerimizden siyaset yapmasın. Tüm yetkililere sesleniyorum, bir çözüm üretin. Biz sadece evlatlarımızı istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2014, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER