Diyarbakırda Eylem Yapan Anne Dağdaki Çocuğunu Televizyonda Gördü

Çocukları PKK tarafından kaçırılan annelerden Sadiye Tokay, oğlunu televizyonda Irak'ın Sincar bölgesinde IŞİD'le çatışmaya gidenlerin arasında gördüğünü söyledi.

Diyarbakırda Eylem Yapan Anne Dağdaki Çocuğunu Televizyonda Gördü
 Çeşitli tarihlerde PKK tarafından kaçırılan çocukların ailelerinin Dağkapı Meydanı'ndaki eylemi devam ediyor.
Eylemlerinin 84. gününde anneler, çocuklarının Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesine gittikleri bilgisini almaya başladı.

Dağkapı Meydan'ında eylem yapan annelerden Sadiye Tokay, televizyonda Sincar bölgesine hareket eden çocukların arasında oğlunu gördüğünü söyledi. Mehmet Tokay'ın (17) annesi Sadiye Tokay, 4 gün önce oğlunu Irak'ın Musul kentinde Sincar bölgesine savaşmaya gidenlerin arasında gördüğünü, durum karşısında şok geçirdiğini ifade etti.

"3 GÜNDÜR ŞOKTAYIM, FENALAŞTIM"

Anne Tokay, "3 aydır biz burada eylemimize devam ediyoruz. Oturma eylemimizin amacı çocuklarımıza kavuşmaktır. Çocuklarımızın savaş bölgesine gönderilmesini istemiyoruz. İnsanların öldürülmesine karşıyız. Çocuğumu televizyonda gördüğümde çok büyük bir şok geçirdim. Çocuklarımızın savaşmalarının anlamı ne? Neden savaşıyorlar? Çocuğum savaş bölgesine giden gençlerin arasında yer alıyor. 20 yaş altında olan çocukların ne işi var savaş bölgesinde? Çocukların üzerinden siyaset yapılmaz. Savaşa hazır bir şekilde götürülmekteler. Bir an önce geri gelmelerini istiyoruz. Bütün yetkililere sesleniyorum, çocuklarımız için bize yardımcı olun, onları geri gönderin. Çocuğumu 4 gün önce televizyonda gördüm, daha sonra hiç görmedim sadece tekrarlarını izleyebildim. Çocuğumun otobüse binip binmediğini görmedim. Savaşa gitmek üzere hazırlanan çocukların arasında olduğunu gördüm. 3 gündür şoktayım fenalaştım. Tüm yetkililere sesleniyorum bize yardımcı olun artık" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER