Uzmanlardan Yaz Aylarında Akrep Ve Yılan Sokmalarına Karşı Uyarı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iki ayda 188 kişinin yüksekten düşerek, 23 kişinin yılan ve akrep sokması sonucu yaralandığı ve bu olaylarda toplam 3 kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı.Yaz mevsiminde yüksekten düşme vakalarının...

Uzmanlardan Yaz Aylarında Akrep Ve Yılan Sokmalarına Karşı Uyarı
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iki ayda 188 kişinin yüksekten düşerek, 23 kişinin yılan ve akrep sokması sonucu yaralandığı ve bu olaylarda toplam 3 kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı.

Yaz mevsiminde yüksekten düşme vakalarının yaygın olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yılan, arı, akrep sokmalarının da tehlikeli olabileceğini belirten Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, iki ayda 211 kişinin yüksekten düşme, yılan ve akrep ısırması sonucu yaralandığını aktardı. Prof. Dr. Sait Alan, 2013 yılının mayıs ve haziran aylarında 188’i yüksekten düşme, 23 kişi de yılan ısırması ve akrep sokması sonucu yaralanma olmak üzere toplam 211 yaralanma vakasının DÜ Hastanelerine geldiğini açıkladı. Alan, “İki ayda yüksekten düşme sonucu yaralanarak hastanemize gelen 188 kişiden 3’ü hayatını kaybetti. 185 kişi de sağlığına kavuşarak taburcu oldu” dedi.

Yılan sokmaları ve akrep ısırmalarının daha çok yaz aylarında, özellikle sıcakların arttığı dönemlerde görüldüğünü ifaden Alan, “Tarlalarda çalışma esnasında sıkça yılan ısırması olaylarına rastlıyoruz. Akrep sokması olayları ise daha çok topraktan yapılmış eski evlerde ve surlarda meydana geliyor. Yılan ve akrep sokmasına her yaştan insan muhatap olabiliyor. Ama özellikle çalışan, hareketli olan insanlarda daha çok görülüyor. Yılan ısırmalarında tedaviye olay yerinde başlanmalı. Hasta 24-48 saat süre ile müşahede altında tutulmalıdır. Bunlarla birlikte ısıran canlı hakkındaki bilgiler gelecek sağlık ekibine aktarılmalı, hatta mümkünse fotoğrafı da çekilmeli veya eğer etkisiz hale getirilmiş ise hekime gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Akrep zehrinin öldürücü nitelikte olduğuna dikkat çeken Alan, “Akrep, kuyruğundaki iğnesini sokarak zehrini vücuda veriyor. Zehir sinir sistemine ve kalbe zararlı etki yapar. Bazen çocuklarda ve büyüklerde ölüme yol açabilir. Sokulan yerde ağrı, kızarıklık, yanma ve uyuşukluk olur. Bunun yanında vücutta bazı bulgular da ortaya çıkar; tükürük bezlerinin salgısı artar, baş ağrısı, kaslarda kasılmalar, idrar, büyük abdest kaçırma ve bazen de felçler görülür” diye konuştu.

Akrep sokması sonrasında telaşa kapılmadan alınacak küçük bazı tedbirlerin önemli olduğunu belirten Alan, alınacak tedbirleri şöyle sıraladı;

“İlk olarak kişi uygun bir sağlık kuruluşuna yetiştirilmelidir. Akrep sokulan kişi yürütülmemeli, hareket ettirilmemelidir. Sokulan yerin yukarısı eşarp ya da mendille sıkılmalıdır. İlk bir kaç saat sokulan yerin üzerine havluya sarılı buz torbası konulmalıdır. Böylece zehrin emilmesi yavaşlatılmış olur. Sokulan yere amonyak sürmek faydalı olur. Eğer solunum durması ya da zayıflaması olursa ağızdan ağza yapay solunum yapılmalıdır. Akrep sokması ve yılan ısırmasında bazı vatandaşlar ilkel yöntemlere başvuruyor. Örneğin, ısırılan veya sokulan yeri kanatıyor, emiyor ya da hastayı kaplıcaya sıcak suya sokuyor. Böyle durumlarda olay bazen kangrene de dönüşebiliyor. Bunlar çok yanlış ve bir sürü sıkıntıya yol açabilecek işlemlerdir. Bu tür işlemlerden mutlaka kaçınılmalı. Ne olursa olsun akrep sokması ve yılan ısırmalarında en seri şekilde, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü tedavide başarılı sonuçlar alınmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER