Sınavsız memuriyet geliyor!

28 Şubat sürecinde ‘kılık kıyafet’ nedeniyle üniversiteden atılan başörtülüler için sürpriz bir yasa hazırlanıyor.

Sınavsız memuriyet geliyor!
 28 Şubat sürecinde ‘kılık kıyafet’ nedeniyle üniversiteden atılan başörtülüler için torba tasarıya sürpriz bir madde ekleniyor. Daha önce çıkan afla üniversiteye dönen böşörtülülerin kamuda işe girmek isterlerse, yaş sınırına takılmayacak, KPSS’ye girmeyecek.

ÇİFTE ŞANS TANINACAK

Hükümet, son dakika önergeleriyle hergün biraz daha büyüyen ‘Taşeron ve maden torba tasarısı’na ilginç bir madde eklemeye hazırlanıyor. Komisyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Haziran ayının son haftası yasalaşması planlanan pakete, 28 Şubat 1997 döneminde yalnızca “kılık kıyafet” nedeniyle üniversiteden atılanlara çifte şans veriliyor. Daha önce çıkartılan afla, üniversiteye dönen böşörtülüler, okulunu bitirenler, kamuda işe girmek isterlerse, yaş sınırına takılmayacaklar.

YAKLAŞIK 100 KİŞİYİ KAPSIYOR

Ayrıca bu kişilere, o dönemde girmek istedikleri kurumda yapılan sınav sistemi uygulanacak. Bu kişiler için KPSS’ye girme ve geçerli nota ulaşma şartı aranmayacak. Bu kişilerin başvuracağı kurumlar, ihtiyaçlarına göre, yazılı ve sözlü sınav yapacaklar. Önergeyi hazırlayanlar, bu olanaktan sadece başörtülülerin yararlanacağı ‘kılık kıyafet’ ifadesinin özellikle kullanılacağını dile getirdiler. Verilen bilgiye göre, bu şartlara uyan 50-100 kişi bulunuyor.

YÖK'TEN BELGE ALACAKLAR

Halen alt komisyonda görüşmeleri süren pakete eklenecek edilecek düzenlemenin tartışma yaratması bekleniyor. Düzenleme, benzeri dönemlerde düşünce ve inançları nedeniyle mağdur edilenlere yönelik hiçbir olanak tanımayacak. Bu haktan yararlanmak isteyenler, YÖK’ten “Kılık kıyafet nedeniyle okuldan atıldığına” yönelik belge alacak. Eğitimini tamamlayanlar, bölümleri dikkate alınarak, kamu kurumlarına müracaat edebilecekler. Bu kişiler için adeta “özel sınav” yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2014, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER