Diyarbakır'da Çözüm Süreci Çalıştayı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ar-Ge Başkanlığı olarak ülkenin bugünlerinin ve yarınlarının şekillenmesinde önem ifade eden meselelerin ele alındığı sosyal paydaşların tespit ve önerilerini içeren, sonuç raporlarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edildiği AK Parti 2014 Çalıştayları kapsamında Diyarbakır'da 'Yeni Türkiye'nin açılan kilidi, çözüm süreci' çalıştayı düzenleneceği belirtildi.

Diyarbakır'da Çözüm Süreci Çalıştayı
 Adalet Ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Ar-Ge Başkanlığı olarak ülkenin bugünlerinin ve yarınlarının şekillenmesinde önem ifade eden meselelerin ele alındığı sosyal paydaşların tespit ve önerilerini içeren, sonuç raporlarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edildiği Ak Parti 2014 Çalıştayları kapsamında Diyarbakır'da 'Yeni Türkiye'nin açılan kilidi, çözüm süreci' çalıştayı düzenleneceği belirtildi.
Ak Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada çalıştayın 6 Haziran 2014 tarihinde akademisyenlerin sivil toplum kuruluşlarının, uzmanların, medya temsilcilerinin ve siyasetçilerin katılımı ile Diyarbakır'da gerçekleştirileceği bildirildi. Açıklamada, "Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en derin ve toplumsal acı bilançosu en yüksek sorun alanının çözülmesine dair, kimlik taleplerini karşılamak gibi ifadelendirmelerin çok ötesinde demokrasiye sadakat, herkes için özgürlükleri genişletmek olarak belirtilebilecek bir siyasal süreç yaşanmaktadır. Bu sürecin özellikle son bir yılında yaşananlarla; toplumsal barışın kalıcılığı ve ülkenin rekabetçi istikrarlı bir bölge gücü olarak konumlanabilmesi bakımlarından son derece irdelenmeye değer gelişmeler söz konusudur. Bu doğrultuda çözüm sürecindeki gelişmeleri ele almak, varılan noktayı değerlendirmek ortak geleceğimizi inşa edebilmek adına hangi siyasal demokratik adımları öncelemenin icap ettiğini belirleyebilmek asli müzakere başlıklarımızdır. Çalıştay kapsamında sadece tespitlere ulaşmanın hedeflenmediği, kısa ve uzun vadeli politik hamlelerin toplumsal beklentilerle örtüşmesini sağlayabilmek adına katılımcıların somut önerileri değerlendirilmek istenmektedir" denildi.

Çalıştaya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in yanı sıra çok sayıda bölge milletvekilleri, akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve gazetecilerin katılacağı belirtildi. - DİYARBAKIR
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER