Sürece Kan Aktı

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yolaçtı Köyü'nde PKK mezarlığına dikilen heykelin kaldırılması için harekete geçen güvenlik güçleri ile heykelin kaldırılmasına engel olmak isteyen halk arasında olaylar çıktı. Olaylarda 1'i asker olmak üzere 2 kişi hayatını kaybetti.

Sürece Kan Aktı
Diyarbakır'ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü'nde PKK mezarlığına dikilen Mahsum Korkmaz heykelinin kaldırılması için mahkemenin verdiği kararı uygulamak için güvenlik güçleri bu sabah harekete geçti. Heykeli kaldırmak isteyen güvenlik güçlerine toplanan kalabalık engel olmak isteyince olaylar çıktı. Yaralananların olduğu olaylar sonrasında askerler heykeli kaldırdı.

HEYKELİ DİKİLMİŞTİ

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü'nün kırsal kesiminde geçen yıl çatışmalarda ölen PKK'lılar için mezarlık kuruldu. Mezarlığa PKK'nın 15 Ağustos 1984 tarihindeki Hakkari'nin Şemdinli ve Siirt'in Eruh ilçelerine ilk saldırılarını gerçekleştirmesinin yıldönümünde, bu baskınları gerçekleştirenler arasında bulunan PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykeli dikildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı heykelin dikilmesinin ardından 'terör örgütü propagandası yapıldığı' gerekçesiyle kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Lice Sulh Ceza Mahkemesi'nden heykele 'suç eşyası' olduğu gerekçesiyle el konulması kararı talep edildi. Talep üzerine Lice Sulh Ceza Mahkemesi, heykele el konulması kararı verdi.

OPERASYON DÜZENLENDİ

Mahkemenin el koyma kararının ardından güvenlik güçleri bu sabah saat 06.00 sıralarında heykeli kaldırmak için bölgeye operasyon düzenledi. Mezarlık ve heykelin bulunduğu bölgede toplanan kalabalık ise heykele el konulmasını önlemek güvenlik güçlerine engel olmak istedi. Güvenlik güçleri ile toplanan kalabalık arasında çıkan olaylarda yaralananlar oldu.

Askerler, kalabalığın direnmesine rağmen PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykelini dikildikten 4 gün sonra kaldırdı.

1 KİŞİ ÖLDÜ

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde Mahsum Korkmaz helkelinin güvenlik güçleri tarafından kaldırılması sırasında çıkan olaylarda ağır yaralanan Mehdi Taşkın, tedavi altına alındığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, doktorlarla yaptıkları görüşmede başından kurşunla yaralanan Mehdi Taşkın'ın ölüm haberini aldıklarını belirterek, "Olayda 2 kişi de yaralanmış. Vücuduna 4 kurşun isabet ettiğini öğrendiğimiz bir yaralı şu anda hastanede ameliyatta bulunuyor. Diğer yaralının da tedavisi sürüyor" dedi.

DİYARBAKIR- BİNGÖL YOLU KAPALI

Bu arada Diyarbakır Valiliği'nin aldığı kararla Diyarbakır-Bingöl karayolu ulaşıma kapandı. Diyarbakır yönünden Lice'ye gitmek isteyen araçların geçişine izin verilmezken, karayolu üzerinde kontrol noktaları kuruldu.

1'İ ASKER 3 YARALI

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde Mahsum Korkmaz heykelinin güvenlik güçlerinin tarafından kaldırılması sırasında çıkan olaylarda yaralanan Savaş Topkaya ile helikopterle getirilen ve kimliği açıklanmayan askerin tedavisi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sürüyor. Polis, hastane çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Acil servise 10 metre uzaklıkta arama noktası kuran polis, geçiş yapan araçları durdurup arama ve içindeki yolcular üzerinde kimlik kontrolü yapıyor.

Yaralılardan kimliği henüz öğrenilemeyen kişinin de tedavine Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam ediliyor.

BAŞINDAN VURULMUŞ

Olaylarda yaralanan ve sevk edildiği Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ölen 24 yaşındaki Mehdin Taşkın'ın yapılan otopsisinden başından uzak mesafeden atılan tek kurşunla vurularak yaşamını yitirdiği belirlendi. Otopsi raporunda, Taşkın'ın vücuduna '1 ateşli silah mermi çekirdeğinin isabet ettiği, yaralamanın müstakilen öldürücü nitelikte olduğu, ateşli silah mermi çekirdeğinin cilt ve cilt altı bulgulara göre, uzak mesafe atışı olduğu, ateşli silah mermi çekirdeğinin baş bölgesinde giriş-çıkış yaptığı, otopsi esnasında mermi çekirdeğinin elde edilmediği' belirtildi. Ölümün, 'ateşli silah mermi çekirdeği yaralamasına bağlı kafatası kırıkları ile birlikte olan beyin harabiyeti ile ve kanamasından ileri geldiği' belirtilen otopsi raporunda, cesedin aileye teslim edildiği belirtildi.

GENELKURMAY: ROKETATARLA SALDIRIDA BULUNULDU

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde Mahsum Korkmaz heykelinin kaldırılması sırasında çıkan ve 1 kişinin öldüğü olaylarla ilgili resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerine roketatar, piyade tüfeği ve el yapımı patlayıcı maddelerle saldırıda bulunduğunu bildirdi.

250 KİŞİ SALDIRDI

Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada, şöyle denildi:

"Diyarbakır Lice Yolçatı Köyü bölgesinde inşa edilen, terörist heykeli bir operasyonla kaldırılmıştır. İcra edilen operasyona katılan birlikler, 19 Ağustos 2014 tarihinde saat 09.45'te üs bölgelerine dönmüşlerdir. Birliklerin sözde mezarlığın bulunduğu yere intikali ve söz konusu heykelin kaldırılması esnasında, aralarında bölücü terör örgütü mensuplarının da bulunduğu 200-250 kişilik grup tarafından; 19 Ağustos 2014 tarihinde 06.20 - 09.00 saatleri arasında, roketatar, piyade tüfeği ve el yapımı patlayıcı maddeleriyle silahlı saldırıda bulunulmuş, yapılan silahlı saldırıya unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiştir. Üs bölgelerine dönen birliklerin araçlarında yapılan incelemede, araçlara çok sayıda merminin isabet ettiği, atılan mermilerden birisinin bir Kirpi aracının koltuğuna ve bir merminin de 1'inci Jandarma Komando Alay Komutanı'nın da içerisinde bulunduğu taktik tekerlekli zırhlı aracının camına isabet ettiği tespit edilmiştir. Bu faaliyetlerin icrası esnasında, bölücü terör örgütü mensuplarınca birliklerin emniyetini havadan sağlayan helikopterlere de ateş açılmış, taarruz helikopterlerinin karşılık vermesi sonucu ateş kesilmiştir. Taarruz helikopter kolunda bulunan iki helikopterde toplam altı mermi izi tespit edilmiştir.Terörist heykelininin kaldırılmasını protesto etmek maksadıyla, Diyarbakır Lice-Hani karayolu, Hani Serenköy bölgesinde bölücü terör örgütüne müzahir bir grup tarafından kesilmiş ve yoldan geçmekte olan üç araç yakılmıştır."

Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile PKK mezarlığına gelip incelemelerde bulundu.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Lice'de çıkan 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık, yaptığı ilk değerlendirmede göstericilerden de güvenlik güçlerinden de ateş açıldığını belirterek, askeri zırhlı araçlarda bulunan kamera görüntülerini de incelemeye alacak.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Lice'de yaşanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, alandaki yurttaşların üzerine ateş açıldığını ifade ederek, bir kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Açıklamada, şöyle denildi:

"MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kışkırtması ile büyüyen ve diyalog yoluyla çözülmesi gereken bir konunun askeri bir saldırı ile karşılık bulması, heykelin yerinden alınması, mezarların bir kısmının asker kurşunlarıyla tahrip edilmesi, asker ve sivil bürokrasinin, siyasi iktidarın çözümden ve müzakereden ne anladığını göstermiştir. Ağır silahlarla halkın bulunduğu alana ateş açan zihniyetin barıştan, hukuktan, demokrasiden anladığı sadece ve sadece kaba kuvvet ve şiddettir. Saldırı alanındaki binlerce boş kovan bu anlayışa işaret etmektedir. Çözüm ve barışla sonuçlanması gereken müzakerelerin en önemli yaklaşımlarından biri de karşılıklı anlayış ve değerlere saygıdır. Toplumsal barış, ancak halkların değerlerine saygı gösterilerek geliştirilebilir. Halka yönelik bu saldırıyı kınıyoruz. Halkın üzerine ateş açma emrini veren askeri yetkililer hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve bu kişiler açığa alınmalıdır. Heykel için bir günde yıkım kararı alan mahkemenin, bir kişinin katledildiği saldırıda aynı hızla soruşturma yapmasını bekliyoruz. Yargının tutumu barışa hizmet etmelidir.

Bu saldırının demokratikleşme, çözüm, barış ve müzakere söylemlerinin yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirilmesi son derece manidardır. AKP iktidarı, asker ve sivil bürokratlar, halkın değerleriyle oynama hevesinden bir an önce vazgeçmelidir. Hükümet bu tür saldırgan tutumların oluşmasına zemin hazırlamamalı, müzakerelerin adil bir barış ve onurlu bir yaşamla sonuçlanması için gereken adımları hızla atmalıdır. Sağduyulu davranmak, var olan çatışmasızlık durumunun yara almaması için çaba ve hassasiyet göstermek temel yaklaşımımız olmalıdır." 

DİYARBAKIR SÖZ GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER