İnsan boyun aşan hint kenevirleri şaşırttı

Diyarbakır'ın Lice İlçesi’nde düzenlenen operasyonlarda ortaya çıkarılan ve uyuşturucu tarlasının sulanması için yapıldığı belirtilen 20 metre uzunluğundaki yapay gölet güvenlik güçlerini bile şaşırttı. Lice kırsalında dün akşam saatlerinde tespit edilen bir tarlada yetiştirilen dişi hintkenevirlerinin ise insan boyunu aştığı görüldü.

İnsan boyun aşan hint kenevirleri şaşırttı
Diyarbakır'ın Lice İlçesi’nde düzenlenen operasyonlarda ortaya çıkarılan ve uyuşturucu tarlasının sulanması için yapıldığı belirtilen 20 metre uzunluğundaki yapay gölet güvenlik güçlerini bile şaşırttı. Lice kırsalında dün akşam saatlerinde tespit edilen bir tarlada yetiştirilen dişi hintkenevirlerinin ise insan boyunu aştığı görüldü.

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nca Lice İlçesi kırsalında yapılan uyuşturucu operasyonlarına devam ediliyor. Son olarak Lice İlçesi’nin Yolçatı ve Sığınak Köyleri arasında bulunan kırsal alanda, jandarma timleri tarafından operasyon yapıldı. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı’nın bizzat arazide yönettiği operasyona 500 jandarma personeli ile birlikte, havadan helikopter ve İnsansız Hava Araçları da destek verdi. Operasyon öncesinde karayolu ulaşımı olmayan bölgelere havadan Jandarma Özel Harekat timleri indirildi. Daha sonra operasyona katılan birlikler, olası bir saldırıya karşılık bölgeye Kobra ve Kirpi ismi verilen zırhlı araçlarla bölgeye götürüldü.

YAPAY GÖLET YAPMIŞLAR

Bölgede geniş bir alanda arazi arama tarama çalışması yapan jandarma narkotik uzmanları, Sığınak Köyü yakınlarında geniş alanda hintkeneviri ekili bir tarla tespit etti. Özel harekat timlerinin çevre güvenliği almasının ardından araziye giren jandarma narkotik uzmanları, geniş çaplı bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma sonucunda narkotik uzmanlarını bile şaşırtan bir uyuşturucu sulama yöntemi ortaya çıkarıldı. Jandarma timleri, uyuşturucu ekili tarlanın yanında 20 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde yapay bir gölet inşa edildiğini tespit etti. İçi su dolu olan göleti inceleyen uzmanlar, uyuşturucu yetiştiricilerinin hintkeneviri tarlasına çektiği sulama sistemini de buldu. Narkotik uzmanları, uyuşturucu yetiştiricilerinin tarlalarını sulamak için iş makineleriyle yapay bir gölet kazdıklarını ve buradan motorlarla çekilen suyu tarlaya aktardıklarını tespit etti. Narkotik uzmanlarını bile şaşırtan yapay göletle sulama yöntemi ile bugüne kadar ilk kez karşılaşıldığı belirtildi. Jandarma timleri yapay göletin kayıt altına alınmasının ardından sulama sistemini imha etti.

İNSAN BOYUNU AŞAN HİNTKENEVİRİ

Operasyonu sürdüren jandarma timleri, yapay göletin bulunduğu alanda tespit ettikleri, hintkeneviri tarlasının bugüne kadar ele geçirilen en büyük alan olduğunu belirledi. Uzaktan bakıldığında çam ormanı gibi görünen hintkeneviri tarlasının, kimyasal gübrelerle desteklendiği ve bu nedenle bu kadar büyüdüğü belirtildi. Tarlada bulunan dişi hintkenevirlerinin insan boyunu aştığı görülürken, bölgede uyuşturucu tacirlerine ait çok sayıda yaşam malzemesi de ele geçirildi. Normal şartlarda bir insanın göğüs hizasına kadar büyüyebilen dişi hint kenevirlerinin, bu tarlada insan boyunu aşması güvenlik güçlerini bile şaşırttı.

ASKERLER TARIM İŞÇİSİ GİBİ ÇALIŞIYOR

Lice’nin Sığınak ve Yolçatı Köyleri kırsalında tespit edilen tarladaki dişi hintkenevirleri, daha sonra traktörler ve kırpma makinaları ile kesilerek imha edildi. Arazide operasyona katılan askerlerin tarım işçisi gibi çalışarak ele geçirilen hintkenevirlerini imha ettiği dikkat çekti. 1.5 aydan bu yana uyuşturucu imha çalışmalarına katılan askerler, dün de ele geçirilen hintkenevirlerini yakarak imha etti.

YAPAY GÖLET VE UYUŞTURUCU TARLASI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Operasyonda tespit edilen ve narkotik uzmanlarını şaşırtan yapay su göleti ve çam ormanlarını anımsatan dişi hintkeneviri tarlası, havadan helikopterle görüntülendi. Görüntülerde yapay göletin uyuşturucu tarlasının hemen yanında inşa edildiği görülürken, ele geçirilen uyuşturucu tarlasının büyüklüğü de uzmanları hayrete düşürdü.

15 MİLYON KÖK HİNTKENEVİRİ


Yetkililerden alınan bilgiye göre, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde son 1.5 ayda düzenlenen operasyonlarda 15 milyon kök dişi hintkeneviri ele geçirildi. 750 ton kubar esrara denk gelen hintkenevirleri arazide yakılarak imha edilirken, değerinin ise 750 milyon lira olduğu belirtildi. Lice’de sadece dün yapılan operasyonda 2 milyon 400 bin kök dişi hintkeneviri ele geçirildi. Dün Panav, Dibek, Sınığak ve Yolçatı Köyleri kırsalında düzenlenen operasyonda 12 uyuşturucu tarlası bulunarak, buradaki hintkenevirleri imha edildi. Bölgede operasyonların aralıksız devam edeceği bildirildi.

5 MİLYON 550 BİN KÖK KENEVİR İMHA EDİLDİ

Diyarbakır Valiliği, Jandarma Bölge Komutanlığı’nca Lice ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonlarda 2 günde 5 milyon 550 bin kök dişi hint keneviri ele geçirildiğini açıkladı. Operasyonun iki gün boyunca 28 tim ile yapıldığı belirtilen yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Narko Terör soruşturma dosyası kapsamında Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde, Lice İlçesi Tepe Köy, Kutlu, Duruköy, Yolçatı ve Sığınak köylerinin civar arazisinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında, yasadışı kenevir ekimi yapılan alanlarının imhası amacıyla 2 gün süreyle 28 Tim kuvvetle planlı operasyon icra edilmiştir.Operasyona 500 Jandarma personeli katılmıştır. Ayrıca Jandarma Bölge Komutanlığınca havadan İHA (İnsansız Hava Aracı) ve Skorsky tipi helikopterlerle; karadan ise 15 adet Kobra ve 10 adet Kirpi tipi zırhlı araçlarla destek sağlanmıştır."

270 TON KUBAR ESRARA EŞDEĞER

Operasyon sonucunda 555 dönüm arazi üzerinde 5 milyon 550 bin kök dişi hint kenevirinin imha edildiğini belirtilen açıklamada şöyle devam edildi:

"Bu miktar yaklaşık 270 ton kubar esrara eşdeğer olup, değeri 270 milyon TL’dir. Ayrıca arazi aramalarında 50 kilo kubar esrar, 50 kilo toz esrar, 7 su motoru, 2 jeneratör ve 10 kilometre uzunluğunda sulama borusu ele geçirilmiştir. Ele geçirilen yasadışı kenevir bitkisi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla yerinde imha edilmiş, 1 şüpheli şahıs gözaltına alınmış, arazi sahiplerinden kimliği tespit edilen 6 şüpheli şahıs hakkında adli işlemler başlatılmıştır. Diğer parsel arazi sahiplerinin kimlik tespit çalışmaları ise devam etmektedir."
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER